Dyrene får hjælp i det katastroferamte Pakistan

Sep 29, 2010

En person fra UVAS-teamet vaccinerer en ged mod ødemsyge.

Behovet for hjælp til mennesker og dyr i Pakistan er enormt og vores indsats kan betyde liv eller død for de ramte. Vi samarbejder med frivillige i et af de værst udsatte områder i landet.

Omkring 17 millioner pakistanere er ramt af oversvømmelserne. Veje, broer, skoler og sygehuse er blevet ødelagt. Et stort antal dyr er truet af sult. De kan ikke græsse, for ca. 30 % af landbrugsarealerne er ødelagt af vandmasserne.

Alene i området Muzaffargarh har 4.000 køer, får og geder brug for vores hjælp. Muzaffargahr ligger mellem to floder, Indusfloden og Chenabfloden, som begge svømmede over i monsunregnen.

Foder og vacciner til dyrene

En bøffel venter på foder.

For at hjælpe disse dyr har WSPA indgået et samarbejde med frivillige personer fra landbrugsuniversitetet UVAS, i Lahore, Punjab. Vi har organiseret transport af beriget dyrefoder, som vi deler rundt til familier med dyr i nød.

Hidtil har 1.500 dyr fået mad, og dyr med skader og behov for vaccinationer har fået hjælp af vores teams.

Takket være økonomisk støtte fra vores medlemmer kan vi udføre værdifuldt arbejde i regionen. Vil du hjælpe os i det videre arbejde kan du give et bidrag her >>

Læs om vores bjørnereservat, der blev ødelagt i vandmasserne >>

Se vores blog om katastrofearbejdet (engelsk) >>

Page tools:
Share Print / Del andre steder
WSPA på FacebookWSPA på YouTube Send e-mail til WSPA