Mar 17, 2010

Israels regering valgte igen at udskyde afstemningen om et totalforbud mod pels tidligere på måneden.
Israels parlament har endnu ikke sat en dato for en ny afstemning men kilder i parlamentet har udtalt at intet lovforslag i 15 år har fået så meget opmærksomhed fra omverden. Israel har muligheden at danne præcedens for hele verden ved at sætte stop for en industri der er ansvarlig for lidelser bland flere hundrede millioner af dyr.
Det israelske forbud ville have betydning for al produktion, import, eksport og salg af pels fra alle dyrearter, der ikke allerede er del af kødproduktionen.
Dr. Elly Hiby, WSPA, siger: "Hvis Israel stemmer for et forbud vil det danne præcedens for resten af verden - det vil have enorm betydning for organisationer, som arbejder for at stoppe den globale pelshandel.
Ved at beskytte alle dyrearter fra denne uforsvarlige industri, og dermed være det første land i verden, der for alvor viser, at pels hører en svunden tid til, vil Israel blive et forgangsland for hele verden. At avle og dræbe dyr for mode og luksus passer ikke ind i et humant, moderne samfund".
Lovforslaget fik enstemmig støtte fra Israels beslutningstagere, da det først blev præsenteret og nyere meningsmålinger har vist at 86 % af israelerne finder det moralsk uforsvarligt at dræbe dyr kun for at bruge deres pels.
Det israelske lovforslag indeholder en undtagelse for religiøs brug af pels. Derfor vil den traditionelle Shtreimal-hat stadig kunne bruges.
Den lobby, der arbejder for at forbuddet ikke skal blive vedtaget har ifølge vores kilder spredt information om, at mennesker, der bærer disse hatte vil blive gjort til ofre, hvis loven bliver vedtaget. Men mange love, der indeholder religiøse undtagelser, fungerer udmærket i praksis i hele verden.
